0312 260 44 10

SEDASYON VE GENEL ANESTEZİ ALTINDA TEDAVİ UYGULANMASI

Sedasyon ve genel anestezi diş tedavisinde kullanılan iki ayrı yöntemdir.

Sedasyon Nedir?

Lokal anestezi ile birlikte yapılarak hastanın rahatlamasını ve kısa süreli bir unutkanlık yaşamasını sağlar. Bu yöntemde hastanın diş tedavisi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilir. Bu durum bir genel anestezi değildir. Bu uygulama sadece diş doktorunun muayenesinde kullanılır. Ameliyatlarda kullanılan bir yöntem değildir. Bu yöntem ile hasta diş tedavisi sırasında kullanılan yöntemleri hatırlamayacağı için herhangi bir psikolojik sorun ile karşılaşmayacaktır.

Bu sayede hasta daha sonra katılacağı seanslara daha rahat bir şekilde katılacaktır. Bu uygulama hem çocuklarda hem de yetişkin kişilerde kullanılır. Uygulamanın herhangi bir yan etkisi yoktur. Yetişkinlerde uygulama damar içi olarak uygulanır. Doz ayarlanma işlemi kişilerin kilolarına orantılı olarak yapılır. Uygulama çocuklarda şurup olarak kullanılır. Makattan ya da burundan verilen türleri de vardır. Diş tedavinin süresine bağlı olarak ek doz verme imkanı da vardır. Tek seans içerisinde birçok dişin tedavisinin yapılması da mümkündür.

Genel Anestezi Uygulaması Nedir?

Uygulama halk arasında narkoz olarak bilinen bir uygulamadır. Uygulama üç farklı ilaç ile kombinasyon şeklinde uygulanabilir. Hipnotik ilaçlar ile birlikte uygulanması durumunda kişide geçici olarak şuur kaybı oluşur. Morfin gibi ağrı kesici ilaçlar ile birlikte kullanılması durumunda kişi bilinçsiz bir şekilde operasyon geçirebilir.

Kas gevşetici ilaçlar ile birlikte kullanılması durumunda vücutta bulunan kaslarda rahatlama oluşarak rahat bir operasyon geçirilebilir. Kas gevşetici ilacın kullanılması durumunda vücutta yer alan bütün kaslarda ve solunumun sağlanmasında kullanılan kaslarda da geçici bir felç durumu oluşur. Bu nedenle de hastaya tüp bağlanarak kişinin nefes borusu ile rahat nefes alması sağlanır. Ancak bu durum Anestezi uzmanı tarafından gerçekleştirilir.

Genel Anestezi ve Sedasyon Hangi Yaş Grubundaki Kişilere Uygulanır?

Dört yaşından küçük olan çocuklar, gelişim geriliği bulunan çocuklara ya da yetişkinlere, ileri derece korkusu olan yetişkinlere, genel anestezi gerektiren uygulamalarda, lokal anestezi ile tek bir seans da yapılma durumu olmayan cerrahi işlemlerde kullanılan yöntemlerdir.