0312 260 44 10

PEDODONTİ (ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ)

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Tıp dalında diş hekimliği bölümünde bulunan çocukların gelişim aşamalarında ağız ve diş sağlığı ve diş sorunlarının incelenmesi ve tedavisinin yapılması ile ilgili tedaviyi yapan diş doktorlarına Pedodontist denir. Çocukların ilk süt dişlerinin çıkması ile kalıcı dişlerinin yerini aldığı süreçte çocuklarda oluşan diş sorunları diş sisteminde ileride düzeltilmesi daha zor olan diş bozukluklarına yol açmaktadır. Bu sebeple çocuklarda erken yaşlarından itibaren diş sağlığının korunarak erken müdahale edilmesi ve sonraki yaşlarda diş sağlığı için büyük önem kazanmaktadır.

Çocukların İlk Diş Çıkarma Dönemlerinde Ağız Ve Diş Gelişimi Takip Edilmelidir

Çocukların ilk dişlerini çıkarma döneminde çıkan dişlerindeki bozuklukların erken tedavi edilmesi diş çürükleri ve kalıcı diş bozuklarının ileride geri dönüşü olmayan diş kayıplarının ve diş dizilerinin bozukluklarının önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Pedodontist (Çocuk Diş Hekimi) kimdir?

Pedodontisi (Çocuk Diş Hekimliği) doktorları diş hekimliği fakültesini bitirdikten sonra eğitimlerine ek olarak özel Pedodonti eğitimi alarak Pedodontisi diş doktoru unvanını alırlar. Çocukların ilk diş çıkarmalarından kalıcı dişlerin oluşması dönemi arasında çocuklarda ağız ve diş bölgesindeki çıkan sorunlarının tedavisini çocuk diş doktorları ilgilenir. Ancak bu dönem zarfında ortaya çıkan cerrahi müdahale gerektiren özel durumlarda Pedodontisi diş doktorları sorun olan oluşturan diş problemine göre olması gereken tedavi yöntemini uygularlar.

Çocukları Pedodontist Diş Doktoruna Hangi Durumlarda Götürülmelidir

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği 0-10 yaş grubu çocukların süt dişleri ve kalıcı dişlerinin gelişiminde oluşan bozukların tedavisi için gidilir. Çocukların henüz bebeklikte doğuştan çene ve damak yapısında bozukluk olduğunda ya da daha sonradan olan kazlarda incinme ve ya düşmelerde meydana gelen durumlarda başvurulması gereken yer Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği olmaktadır.

Pedodonti Çocuk Diş Hekimi çocuklardaki ağız ve diş sorunlarının tedavisini etmenin yanı sıra bazı diş hastalıklardan korunmak için de birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Pedodonti Çocuk Diş Hekiminin uyguladığı tedavi yöntemlerinin gerektirdiği durumlar. Çürük ve çürük oluşmasını engellemek için uygulanan tedavi yöntemleri, flor uygulamaları diş kırıklarında uygulanan tedavi yöntemleri, dişin yerinden oynaması durumunda uygulanan tedavi yöntemleri, diş çekimleri ve diş kontrolleri ve var olan veya sonradan oluşan diş hastalıklarına karşı yapılması gereken tedavileri olarak sayılabilir.