0312 260 44 10

PROTETİK TEDAVİ (KRON-KÖPRÜ PORSELENLER, İMPLANTÜSTÜ PORSELENLER, HAREKETLİ PROTEZLER (İSKELET PROTEZLER), TAM DİŞSİZ PROTEZLER (TOTAL PROTEZLER), ZİRKONYUM PORSELENLER

Protetik tedavi yöntemi diş hekimliğinde kullanılan, eksik ya da kaybedilmiş olan dişlerin yerine yapay şekilde tekrardan yenilerinin getirilmesi kaybedilen dişin görevlerinin eksiksiz bir şekilde devam etmesini sağlamak için uygulanan tedavi yöntemidir.

Protetik Tedavi Kimlere Uygulanabilir?

Ana dişleri eksik, kaybetmiş olan tüm kişilerde uygulanabilmekledir. Protetik tedavisinde farklı yöntemler kişinin isteğine ve çene yapısına göre farklı yöntemler dâhilinde gerçekleştirilebilmektedir. Protetik tedavi yöntemleri ile dişlerinizi yeniden kullanabilecek duruma gelebilirsiniz.

Protetik Tedavide Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Çene yapısının durumuna göre, kron-köprü porselenler, implantüstü porselenler, hareketli protezler, tam dişsiz protezler ve zirkonyum porselenler şeklinde tedavi uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerin tamamında doktorun muayenesi sonucunda hastanın ağız için yapısına göre karar alınarak uygulanmaktadır. Doktorunuz sizin için en uygun tedavi yöntemini belirleyerek tavsiye ve önerisini sizlere iletecektir.

Kron-Köprü Porselenler

Kaplama olarak bilinen, ağızda az sayıda diş kaybı mevcut olan destek dişlerin kesilmesi sonrası laboratuarlarda hazırlanan ve dişe yapıştırılan protezdir. Kron-köprü porselenler hasta tarafından çıkarılamazlar.

İmplantüstü Porselenler

Ağızda hiç diş kalmayan, hastalarda tercih edilen bir yöntemdir. Eksik diş sayısına ve implant uygulanacak kemiğin niteliğine uygun şekilde implantüstü porselenler doktor tarafından belirlenmektedir. Estetik açıdan ve fonksiyon bakımından daha sağlıklıdır.

Hareketli Protezler

Hasta tarafından istenildiğinde takıp çıkarılabilir özelliğe sahiptir. Bir yâda daha fazla diş eksikliğinde doktor tarafından tercih edilen tedavi yöntemleri arasında, hareketli protezler yer almaktadır. Eksik dişlerin yerine göre ayarlanan ve hemen uygulanabilen apareylerdir.

Tam Dişsiz Protezler

Tüm dişlerini kaybetmiş olan hastalara uygulanan ve halk arasında tam damak olarak da bilinen ve doktor tarafından hiçbir dişi kalmamış kişilere uygulanan yöntemdir. Hasta tarafından çıkarılıp takılabilen protezdir. Tam dişsiz protezler kullanımda, diğer uygulamalar göre zordur ve sabit olan protezlerde ki gibi çiğneme gibi fonksiyonların rahat olmasını sağlamaz.

Zirkonyum Porselenler

Daha çok estetik amaçla kullanılan, dişlerinin beyaz olmaması gibi kişilerin tercih ettiği yöntem arasında yer almaktadır. Her kişi zirkonyum porselenler ile doğal dişlere en yakın verimi alabilirler. İsteyen kişiler, bu yapıyı güvenle kullanabilirler.