0312 260 44 10

PERİODONTOLOJİ ( DİŞ ETİ PROBLEMLERİ, GUMMY SMİLE (GÜLÜŞTE DİŞ ETİNİN FAZLA GÖRÜNMESİ) DÜZELTİLMESİ TEDAVİSİ, DİŞ HASSASİYETİ , AĞIZ KOKUSU TEDAVİSİ , DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ, ŞİDDETİNE GÖRE KÜRETAJ, FLAP OPERASYONLARI …)

ANA SAYFA > TEDAVİLER / PERİODONTOLOJİ /

Periodontoloji, dişlerin etrafında bulunan yumuşak (diş eti gibi) ve sert (kemik gibi) dokuları inceleyen ve bu bölgelerde oluşan hastalıkları tedavi eden bir diş hekimliği bölümüdür. Bu bölümlerin önemli bir kısmını oluşturan ve sağlıklı ağızlarda pembemsi renkte olan diş etleri, iyi bakım yapılmadığı takdirde geri dönüşü olmayan bir çok rahatsızlığa sebep olunabilir. Dişlerin hiç veya uygun şekilde fırçalama yapılmamasından kaynaklanan diş eti problemleri, öncelikle üzerinde plak oluşumu ve daha sonra ise iltihaplanmayla oluşuyor.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Diş eti hastalıklarının en genel belirtileri; diş etlerinin kızarması ve çabuk kanaması, diş etlerinin çekilmeye başlayarak diş köklerinin ortaya çıkmaya başlaması, sürekli ağız kokusu, iltihaplı akıntıların oluşması, dişlerin sallanmaya başlaması ve ısırma şeklindeki bozulmalar olarak sayılabilir.

Diş Eti Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir?

Diş eti hastalıklarının başlıca sebebi uygun olmayan ağız bakımı olarak kabul ediliyor, bunun yanında; sigara (nikotin ve sıcak dumanın verdiği zararlar), vücuttaki hormonal değişiklikler (menapoz ve hamilelik gibi), şeker hastalığı, bazı ilaçlar, stres ve yetersiz beslenme de önemli sebepler arasında yer alıyor.

Periodontolojinin İlgilendiği Rahatsızlıklar Nelerdir?

Bazı kişilerde güldüğü zaman diş etleri normalden daha fazla görünebilir, gummy smile düzeltilmesi tedavisi ile lokal anestezi ile yarım saatlik bir sürede diş etleri yukarı alınarak veya dudak biraz aşağı alınarak bu sorun çözülebilir.

Bir başka rahatsızlık olan genellikle sıcak ve soğuk yiyeceklerde hissedilen diş hassasiyeti, diş hekiminin önereceği uygun fırçalama ve ağız bakımı ile giderilebiliyor.

Uygun olmayan ağız temizliği ve diş eti hastalıkları ile çürüklerden oluşan ağız kokuları, diş çekimi, çürük tedavisi ve gerekli hijyenin sağlanması gibi uygulamalardan oluşan ağız kokusu tedavisi yöntemleri ile tamamen halledilebiliyor.

Özellikle diş çekilmelerine ve daha sonrada diş kayıplarına neden olan diş taşları, son teknoloji ürünü cihazlarla ağrısız ve çok kısa sürede yapılabilen diş taşı temizliği uygulamaları ile tamamen parçalanarak temizlenebiliyor.

Gerekli yüzeysel temizlikten sonra hala mevcut olan diş eti iltihapları, diş etlerinin cerrahi operasyonla açılıp, diş köklerinin temizlenmesini sağlayan küretaj flap operasyonları ile tedavi edilebiliyor. Periodontoloji bölümünde bu rahatsızlıkların yanı sıra, diş eti çekilmeleri, gingivitis ve periodontitis gibi rahatsızlıklarda tedavi ediliyor.