0312 260 44 10

AĞIZ, DİŞ VE ÇENE HASTALIKLARI

Diş hekimlerinin ilgilenmekte olduğu ağız, diş ve çene hastalıkları insan sağlığı açısından oldukça mühim oluyor. Ağız, diş ve çene hastalıklarında tespit ve tespit edilen rahatsızlıktan sonra uygulanan çözüm yolu insanın diğer rahatsızlıklarıyla da ilişkili oluyor. Genel anlamda ımplant uygulamalarında, dağınık dişlerde, impant cerrahisi uygulamasında, diş çekiminde ve çene ameliyatlarında bu anabilim dalı söz konusu oluyor. Eklemleri de etkilemekte olan ve çene eklemi hastalığı olarak da geçen bir hastalıkla da ilgilenen anabilim dalında insanlar diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi problemlerle de gelebiliyor.

Eklem Problemleri

Vücudun birçok yerinde eklemler ile ilgili problemler meydana gelebiliyor. Ağız, diş ve çene hastalığı cerrahisini etkileyen ve ilgilendiren durum ise çene ekleminde oluşan rahatsızlıklar oluyor. Çenenin birleştiği yerde bulunan eklemde bir rahatsızlık meydana gelebiliyor. Bu rahatsızlığın başında yaralanma ve kazanalar geliyor daha sonra ise çenenin duruş bozukluğu, yorgun çene kasları, diş tedavilerinin uzun sürmesi sonrası oluşan çene eklemi problemi oluyor. Bu gibi nedenlerin yanı sıra psikolojik bazı rahatsızlıklar, dişlerin uyumsuzluğu ve tüketilen besinlerin tek bir taraftan çiğnenmesi de eklem rahatsızlıklarına yol açıyor.

Belirli aralıklarla kulak çınlaması, yemek yerken zorlanma, yüzde ağrı, çeneyi tam açamama, nadir olsa da baş dönmesi ve bayılma çene eklemi problemlerinin belirtilerinin başında geliyor. Çene eklemi problemi tespit edildikten sonra tedavisi için birçok yöntem de bulunuyor.

Diş Sıkma, Diş Gıcırdatma Tedavileri (Gece Plağı)

Çene ekleminde oluşan rahatsızlıkların önemli bir belirtisi olan diş sıkma ve diş gıcırdatma tedavilerinde gece plağı uygulaması önemli oluyor. Şeffaf gece plağı uygulamalarıyla her zaman tercih edilebilecek olan bu tedavi sonuca ulaştırıyor. Stres ve sıkıntıdan oluşan genellikle geceleri diş sıkma ile başlayan ve çenede kötü rahatsızlıklara yol açan diş sıkma rahatsızlığı iki çeşitten oluşuyor.

Sert ile yumuşak olarak bulunan gece plağı ilerlemiş rahatsızlıklarda tek başına yeterli görülmüyor. Genel anlamda amacı ise sıkma ve gıcırdatma da oluşabilecek ciddi rahatsızlıkları engellemek oluyor. Hastaların belirtileri gördükleri zaman direkt başvurması tedavinin ilerleyişi açısından önem arz ediyor.