0312 260 44 10

DİJİTAL PANORAMİK , RVG FİLM

Sağlık için büyük öneme sahip olan dişlerin düzenli aralıklarla kontrolü yapılmalıdır. Diş kontrolleri dişlerde oluşacak ciddi sağlık problemlerinin önüne geçer. Bu yüzden diş sağlığı için kontroller gereklidir. Kontroller sırasında dişlerin temizliği, diş yapısının incelenmesi ve dijital panoramik gibi çeşitli işlemler yapılır.

Diş kontrolü sırasında dişte sorun tespit edilirse film çekilmesi istenir. Bu işleme dijital panoramik adı verilir. Bu işlem için önceden randevu verilir. Randevu gününde diş filmi çekilir. Bu işlemde dişlerin tüm yapısı ortaya çıkar. Diş kökleri incelenir ve sorunun kaynağı bulunur. Diş muayenesinde önemli olan diş röntgeni diş köklerinden meydana gelen sorunların ve sağlık problemlerinin çözülmesine yardım eder.

Diş Röntgeni Nasıl Çekilir?

Diş röntgenleri çeşitli türlere ayrılır. Hastanın şikayetlerine göre diş röntgen türlerine karar verilir. Çok fazla çürük problemi yaşayan hastalarda diş röntgeni istenir. Bu röntgen rvg film olarak da adlandırılır. Röntgen çekiminde hasta ağzını açar ve kımıldamadan durur.

Hasta kımıldarsa istenilen sonuç elde edilemez. Dijital panoramik film sırasında ağızdaki tüm dişler, çene kemikleri ve diş kökleri 2 boyutlu olarak görüntülenir. Böylece sorunların nedenleri araştırılır. Diş sağlığı için 6 ayda bir mutlaka diş muayenesi yaptırmak gerekir. Diş röntgenleri dişte oluşan problemleri belirler ve ona göre tedavi edilmesini sağlar.

RVG Film Hangi Hastalardan İstenir?

Diş muayenesi sırasında dişlerinde sorun tespit edilen ve diş çürükleri oldukça fazla olan hastalardan rvg film istenir. Film sonucunda sorunlar bulunur ve diş kökleri görüntülenir. Panoramik filmler çene kemiklerinin görüntülenmesini ve hastanın diş sorunlarının bulunmasını sağlar. Diş röntgenleri düzenli yapılan kontroller sırasında çekilir.

Diş sağlığı her şeyden önemlidir. Dişlere iyi bakmak ve düzenli temizletmek sağlıklı dişlerin olmasını sağlar. Diş muayenesinde çürüklerin çok olması, diş ağrılarını yoğun yaşanması gibi durumlarla karşılaşıldığında panoramik diş röntgenleri istenir. Bu röntgenler sayesinde çene kemikleri ve diş yapıları rahatlıkla incelenir. Dişlere önem vermek ve sağlıklı dişlere sahip olmak için belli aralıklarla diş muayenesinden geçmek ve film çektirmek gereklidir.